2018-01-08

następny poprzedni

Jak prać dzianiny, aby nie straciły swoich właściwości?

Jak prać dzianiny, aby nie straciły swoich właściwości?

Zima to czas, kiedy chętnie otulamy się cieplutkimi swetrami, chustami i szalami. To przyjemne w dotyku i mięciutkie dzianiny, które świetnie chronią przed zimnem, a przy tym są niezwykle przytulne. Wraz z ich noszeniem pojawia się jednak mały problem: jak prać dzianiny, aby nie traciły swoich właściwości i estetycznego wyglądu? To nie takie trudne, trzeba tylko stosować się do kilku zasad.

Jak dbać o sweter akrylowy? Jak prać wełniany szalik?

Każda z nas ma w szafie ulubiony sweter: ciepły, rozpinany kardigan Volcano albo milutki golf, który otula po samą szyję. To naturalne, że chcemy, aby nasze ubrania były nie tylko ciepłe i przyjemne w dotyku, ale także ładne i wygodne. Pranie odzieży dzianinowej często nastręcza problemów, ponieważ po wyjęciu z bębna pralki, ciuchy przypominają poniszczone szmaty lub ubranka dla lalek. Jak prać dzianiny, aby długo cieszyć się ulubionymi ubraniami? Przede wszystkim ściśle przestrzegać zaleceń z metki dotyczących temperatury wody, sposobu prania i wirowania. A jeśli nie ma metki? Najlepiej prać ręcznie, w chłodnej wodzie, z dodatkiem delikatnego środka. To na pewno nie zaszkodzi.

Czego nie lubią dzianiny?

Dzianiny nie lubią gorącej wody i zbyt gwałtownych procesów piorących, dlatego w ich przypadku najlepiej zdecydować się na pranie ręczne lub na program do prania delikatnych tkanin. Przed praniem dzianin warto odwrócić je na lewą stronę, pozapinać wszystkie guziki zamki, można też zastosować nylonowy woreczek lub małą poszewkę. Na metkach można znaleźć informacje, w jakiej temperaturze powinna być prana dzianina i należy się do tego stosować, ponieważ zbyt ciepła woda obkurcza włókna. Szkodzi im również mocne tarcie, dlatego przy praniu ręcznym lepiej materiał lekko ugniatać, a przy wyjęciu z wody unikać gwałtownego wyżymania. Lepiej odcisnąć ubrania w ręczniku i ułożyć płasko na suszarce. Ważną zasadą jest ta, aby dzianin nie suszyć na kaloryferze lub w jego bliskim sąsiedztwie! To oczywiste, że kiedy kupujemy nowy sweterek Pepe Jeans czy ładną chustę, chcemy się nimi nacieszyć jak najdłużej, dlatego warto także zainwestować w specjalne środki piorące do dzianin.

Brak komentarzy.

Komentuj:

Token
 

NEWSLETTER